Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 01-04-2019
Szwedzcy naukowcy z Karolińska Institute odkryli, że w torbielowatych guzach trzustki znajdują się bakterie z jamy ustnej, a obecność tych drobnoustrojów jest związana z zagrożeniem rozwoju nowotworu tego narządu. Odkrycie to jest bardzo ważne, gdyż rak trzustki jest nowotworem o bardzo wysokim wskaźniku śmiertelności, który najczęściej jest wykrywany zbyt późno.
Nie wszystkie guzy trzustki są nowotworowe – wiele wspomnianych torbielowatych guzów trzustki jest łagodnych, ale mogą one nabrać cech nowotworowych. Dotychczas trudno było określić, które guzy mogą być potencjalnie niebezpieczne. Obecność bakterii jamy ustnej w torbielach trzustki można wykorzystać jako biomarker do wczesnej identyfikacji torbieli nowotworowych i podjęcia interwencji chirurgicznej, ponieważ naukowcy odkryli, że większość bakterii znajdowała się w torbielach będących na tym etapie, kiedy zaczynały one wykazywać oznaki raka.
Obecność bakterii jamy ustnej w trzustce była dla badaczy zaskoczeniem, ale nie było to całkowicie nieoczekiwane zjawisko, gdyż wcześniej zauważono już, iż ślina osób ze zdiagnozowanym rakiem trzustki zawierała większą liczbę bakterii. Teraz odkryto też, że więcej DNA bakteryjnego jest w trzustce u pacjentów, którzy przeszli inwazyjną endoskopię tego narządu, czyli procedurę, która polega na wprowadzeniu elastycznej rurki do jamy ustnej w celu zbadania i leczenia trzustki.