Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 11-03-2019
Wypalenie zawodowe jako zjawisko dotykające służby medyczne, jest od wielu lat przedmiotem badań socjologicznych. Nie jest obecnie już domeną jedynie wyjątkowo zapracowanych specjalistów. Dotyka bowiem medyków na różnym etapie rozwoju zawodowego i na różnych szczeblach kariery.
Powodów wypalenia zawodowego, które dotyka lekarzy dentystów, jest wiele. Najważniejsze z nich to: nadmiar obowiązków, chaos panujący w służbie zdrowia, niedocenianie pracy i wysiłku lekarzy i dentystów zarówno w postaci finansowej jak i niematerialnej, oraz biurokracja, która jest ważniejsza niż pacjent. Wymienione przyczyny powodują u lekarzy i dentystów narastającą frustrację związaną z wykonywaniem obowiązków zawodowych, ludzie tracą serce do pracy, stają się niezadowoleni i zniecierpliwieni. Wszystko to negatywnie odbija się na wykonywaniu obowiązków zawodowych, na relacjach na linii lekarz – pacjent oraz na relacjach między współpracownikami; dochodzi też do zgrzytów pomiędzy podwładnymi i przełożonymi.
Problem wypalenia zawodowego u swoich niedużo starszych kolegów obserwują rezydenci. Niezadowolenie z pracy udziela się również i im. Już teraz pojawiają się wśród rezydentów głosy, że nie wyobrażają oni sobie funkcjonowania w takim stanie niezadowolenia i frustracji aż do emerytury. To niestety, nie rokuje dobrze dla zabezpieczenia kadrowego w polskiej służbie zdrowia.