Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 11-01-2019
1 stycznia 2019 roku zaczęła obowiązywać nowa ustawa o produktach kosmetycznych, która określa obowiązki podmiotów i właściwości organów w zakresie wykonywania obowiązków i zadań administracyjnych wynikających z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1223/2009/WE z 30 listopada 2009 roku dotyczącego produktów kosmetycznych. Nowe przepisy mają zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, które mogą wpływać na zdrowie konsumentów.
Co mają z tym wspólnego dentyści?
Ustawa określa mianowicie powstanie ośrodka informacji o produktach kosmetycznych, którego celem jest zapewniać dentystom i lekarzom dostęp do informacji o produktach kosmetycznych. Informacje te mogą okazać się niezbędne w razie konieczności podjęcia właściwego leczenia. Przepis ten wynika ze zmiany definicji kosmetyków, która obowiązywała w dotychczas funkcjonującej ustawie. W nowym akcie prawnym znika pojęcie kosmetyków, a pojawia się definicja produktów kosmetycznych. Dowiadujemy się z niej, że produktem kosmetycznym jest każda substancja lub mieszanina przeznaczona do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego, na przykład naskórkiem owłosieniem paznokciami i wargami, oraz z zębami lub błonami śluzowymi jamy ustnej, której celem wyłącznym lub głównym jest utrzymywanie wymienionych obszarów w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji, korygowanie zapachu ciała.
Warto jeszcze wspomnieć, że nowa ustawa wprowadziła także konieczność uruchomienia Systemu Informowania o Ciężkich Działaniach Niepożądanych Spowodowanych Stosowaniem Produktów Kosmetycznych. To właśnie tam będą przetwarzane dane na temat ciężkich działań niepożądanych, które zostaną zgłoszone zgodnie z artykułem 23 rozporządzenia unijnego nr 1223/2009/WE. System ten funkcjonuje już od 1 stycznia tego roku. Dotychczas działający krajowy system informowania o kosmetykach wprowadzonych do obrotu ma ulec likwidacji 12 lipca 2020 r.