Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 14-12-2018
Epidemia próchnicy, która dotyka coraz młodsze dzieci, jest dużym problemem społecznym i medycznym. Leczenie 3-4-latków jest natomiast poważnym wyzwaniem. Polega nie tylko na wykonaniu procedury, ale również na przekazaniu zaleceń rodzicom i dziecku przy każdej wizycie. Może to być trudne z uwagi na brak skupienia u dziecka lub jego niechęć do współpracy ze stomatologiem, a także z powodu emocji rodziców, którzy przychodzą z kilkulatkiem do stomatologa zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy dziecko już boli ząb, co powoduje, że staje się ono bardzo trudne we współpracy.
Stomatolodzy dziecięcy wiedzą, jak postępować z malcami, ponieważ uczy się ich tego na studiach. Sami też dokształcają się w ramach edukacji podyplomowej w tym obszarze. Umiejętności postępowania z dzieckiem u stomatologów ogólnych bywają natomiast różne – nie każdy dentysta ma wrodzony dar postępowania z małym dzieckiem. Z tego powodu rekomendacje i innego tego rodzaju zalecenia okazują się niezbędne.
Rekomendacji dotyczących leczenia zębów mlecznych jest sporo. Zostały one opracowane zarówno przez Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej (PTSD), jak i Polski Oddział Sojuszu na Rzecz Przyszłości Wolnej od Próchnicy. Eksperci opracowali zalecenia dotyczące żywienia dzieci w ramach profilaktyki próchnicy, stosowania profilaktyki fluorkowej, a także opracowali paszporty specjalne – są one dostępne na stronie PTSD i acff.pl. Może je stamtąd wydrukować każdy lekarz. Celem wdrażania rekomendacji w życie jest, aby z zawartej w nich wiedzy skorzystali nie tylko stomatolodzy, ale również rodzice. Jest to ważne, gdyż w społeczeństwie nadal pokutuje przekonanie, że zębów mlecznych leczyć nie trzeba – co jest nieprawdą, gdyż mleczaki bolą tak samo, jak chore zęby stałe. Ponadto chore zęby mleczne są bardzo poważnym zagrożeniem dla zdrowia zębów stałych i rzutują na kondycję zdrowotną całego organizmu przez całe jego życie.