Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 29-11-2018
Na stronie Ośrodka Studiów, Analiz i Informacji przy Naczelnej Izbie Lekarskiej dostępne jest opracowanie „Lekarze i lekarze dentyści w Polsce – charakterystyka demograficzna”. Dane zawarte w tym opracowaniu opierają się przede wszystkim na informacjach pozyskanych z rejestrów, które prowadzone są przez okręgowe izby lekarskie i zostały zgromadzone w Centralnym Rejestrze Lekarzy i Lekarzy Dentystów. Dotyczą one lekarzy i lekarzy dentystów wykonujących zawód, czyli tych osób, które mają prawo wykonywania wymienionych dwóch zawodów medycznych na obszarze Polski.
Garść najważniejszych danych publikuje „Gazeta Lekarska” w październikowym wydaniu:
-
W ciągu ostatnich 6 lat liczba lekarzy dentystów, którzy po raz pierwszy uzyskali prawo do wykonywania zawodu jest większa, niż liczba lekarzy dentystów, którzy przestają wykonywać zawód. W 2017 roku prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty uzyskało 960 osób, a 379 zaprzestało wykonywania zawodu.
-
Przeciętny wzrost liczby lekarzy dentystów w wymienionym okresie stanowi 1,8 proc. rocznie.
-
Ogólna liczba wykonujących zawód lekarza dentysty to 37 100 osób.
-
Lekarze dentyści w wieku emerytalnym stanowili w 2016 r. 18,7 proc. ogółu wykonujących zawód stomatologa, a w 2017 r. 19,2 proc. Oznacza to wzrost o 361 osób.
-
Lekarze dentyści, a zwłaszcza dużo częściej kobiety, kontynuują pracę zawodową po osiągnięciu wieku emerytalnego. Średni wiek lekarza dentysty w 2016 roku wynosił 46,7 lat, a w 2017 r. 46,9 lat. Mediana wynosi 46 lat.
-
Kobiety wykonujące zawód lekarza dentysty stanowią 75,1 proc. ogółu lekarzy stomatologów w Polsce.
-
Współczynnik zastępowalności, czyli stosunek liczby osób rozpoczynających wykonywanie zawodu do liczby zaprzestających pracy, w 2016 r. dla stomatologów wynosił 2,25, a w 2017 r. 2,53.
-
Wśród lekarzy dentystów osoby posiadające przynajmniej jedną specjalizację dwustopniową lub tytuł specjalisty stanowią 16,9 proc.
-
Średni wiek lekarza dentysty, który w 2017 r. uzyskał swoją pierwszą specjalizację, wyniósł 34,6 lat.
-
Szacuje się, przy założeniu niezmienności aktualnych wskaźników, że w ciągu najbliższych 20 lat liczba lekarzy dentystów wzrośnie o 17,8 proc.