Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Nowa specjalizacja w stomatologii?
  • 28-11-2018
 

 

 

 

Zdjęcie RTG i diagnostyka obrazowa w wielu różnych formach to obecnie szeroko rozpowszechniona pomoc w pracy lekarza dentysty. Problem polega na tym, że wiele badań pozostaje nieopisanych. Może to nastręczać trudności w dalszym procesie leczenia konkretnego pacjenta. W związku z powyższym pojawiły się głosy na temat konieczności powołania specjalizacji z zakresu radiologii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej. Jak zauważa „Gazeta Lekarska”, w środowisku lekarzy dentystów mówi się o tym coraz częściej. Pomysł ten jednak dzieli środowisko, gdyż część stomatologów uważa, że wprowadzenie takiej specjalizacji to wymóg czasów, natomiast inni uznają, iż wystarczyłoby wprowadzić jedynie umiejętności w tej dziedzinie. Niezależnie od tego, jaki jest punkt widzenia, wszyscy zgadzają się co do jednego: że potrzebni są specjaliści radiolodzy biegli w odczytywaniu i opisywaniu badań obrazowych części twarzowej i czaszki na potrzeby praktyki stomatologicznej.

Wprowadzenie nowej specjalizacji wiązałoby się ze zmianą przepisów, gdyż obecne nakazują opisywanie wszystkich zdjęć RTG za wyjątkiem badań wewnątrzustnych. Zdjęcia te mogą, ale nie muszą być opisane. Obecnie lekarze dentyści uprawnieni są do opisywania zdjęć wewnątrzustnych, zewnątrzustnych oraz badań CBCT o polu 8x8 cm. Problem w tym, że w dużej części aparatów CBCT nie ma pola w tym wymiarze. W związku z powyższym stomatolog może opisywać na razie wyłącznie badania o wymiarze pola na przykład do 5x5 cm i nie jest uprawniony do wykonywania opisów badań obejmujących na przykład całość żuchwy ze stawami skroniowo-żuchwowymi. Z tego właśnie powodu znaczna część badań CBCT jest wydawana bez opisu.

 

Do szkolenia specjalizacyjnego z radiologii i diagnostyki obrazowej w obrębie układu stomatognatycznego uprawnieni są na razie lekarze radiolodzy po kursie ze stomatologii, który realizują w czasie studiów medycznych. Kurs trwa jednak zaledwie kilkadziesiąt godzin, natomiast pełną wiedzę w dziedzinie dotyczącej anatomii, patologii i zagadnień klinicznych tego obszaru ciała posiadają lekarze dentyści, którzy w świetle obowiązujących przepisów nie mają, niestety, możliwości wykonywania opisów badań obrazowych. Zmiana przepisów wydaje się zatem nieunikniona. Tym bardziej, że diagnostyka obrazowa w stomatologii rozwija się dynamicznie i stomatolodzy bardzo chętnie kupują nowoczesny sprzęt diagnostyczny, dzięki któremu mogą na miejscu wykonać potrzebne badania u pacjenta.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS