Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 26-11-2018
Postępująca cyfryzacja w służbie zdrowia powoduje, że coraz większa część dokumentacji medycznej pojawia się w formie elektronicznej. Teraz wielkimi krokami zbliża się kres papierowych wersji zwolnień lekarskich. Do 30 listopada 2018 r. mają obowiązywać tradycyjne druki, natomiast od 1. grudnia zaświadczenie lekarskie na wypadek choroby lub macierzyństwa może mieć postać jedynie elektroniczną. W związku z powyższym 9 listopada 2018 r. NRL wystosowała apel do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz do Ministra Zdrowia o pozostawienie możliwości wystawiania zaświadczeń również w postaci papierowej. Apel uzasadniono tym, że informatyzacja czynności, których lekarz w ogóle nie powinien wykonywać, skraca czas, jaki lekarz może poświęcić pacjentowi.
NRL podkreśliła też, że „W sytuacji niedoboru kadry medycznej oraz intensywnego starzenia się społeczeństwa każda procedura, która odrywa lekarza od jego rzeczywistej pracy (leczenia pacjentów), winna być ponownie rozważona pod kątem elementarnej efektywności dla procesu leczenia pacjentów, a nie korzyści dla ZUS, NFZ czy innych instytucji”.
W apelu zwrócono uwagę, że jeśli weźmie się pod uwagę wydatki, jakie lekarz musi ponieść na zakup urządzeń do obsługi elektronicznych wersji zwolnień oraz trudności, jakie sprawia obsługa systemu elektronicznego lekarzom w wieku emerytalnym, może dojść do zmniejszenia liczby lekarzy wystawiających zaświadczenia.
Kolejnym argumentem, który NRL podnosi w apelu, jest brak możliwości wystawienia zwolnienia lekarskiego podczas wizyty domowej na terenie nieobjętym działaniem sieci teleinformatycznej.
W apelu podniesiono też kwestie nierówności w przyznawaniu pomocy publicznej na zakup urządzeń informatycznych i oprogramowania, które mają być wykorzystywane do wystawienia elektronicznych zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy. Z obowiązujących obecnie przepisów wynika bowiem, że z pomocy tej będą mogli skorzystać jedynie lekarze realizujący świadczenia w ramach umowy z NFZ w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.
Źródło: NIL