Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 03-01-2017
W związku z tym, że wraz z końcem 2016 roku przypada koniec okresu obowiązywania rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, z początkiem 2017 roku wprowadzone zostają nowe przepisy. Zasadniczo zakres zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zostanie przedłużony na rok 2017. Nadal jedynym warunkiem decydującym o obowiązku ewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej jest rodzaj podmiotu, który nabywa towary czy usługi; nie ma natomiast znaczenia fakt dokumentowania sprzedaży fakturą. Oto, co powinno zainteresować osoby świadczące usługi medyczne:
-
Do katalogu czynności podlegających pod zwolnienie, wymienionych w załączniku do rozporządzenia, dodano dodatkowe zwolnienie dla usług opieki medycznej oraz usług masażu, wykonywanych osobiście przez osoby niewidome, posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które prowadzą samodzielnie działalność gospodarczą lub zatrudniają wyłącznie jednego pracownika niewidomego posiadającego orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (poz. 51 załącznika do rozporządzenia).
-
Utrzymano na dotychczasowym poziomie kryterium wysokości obrotu, tj. 20.000 zł dla podmiotów kontynuujących, jak i dla rozpoczynających działalność gospodarczą (dla tych ostatnich liczone w proporcji do okresu wykonywania w danym roku podatkowym czynności dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych).
-
W § 4 ust. 3 pkt 1 wprowadzono regulację, na mocy której bezwzględnemu obowiązkowi ewidencyjnemu nie będzie podlegać świadczenie usług na warunkach określonych w poz. 36 załącznika do rozporządzenia przez podatnika, o którym mowa w art. 8 ust. 2a ustawy o VAT. Oznacza to, że nabycie i odsprzedaż przez podatnika – pracodawcę usług pracownikowi będzie wyłączone z bezwzględnego obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących.
-
W myśl § 4 ust. 3 pkt 2, bezwzględnemu obowiązkowi ewidencyjnemu nie będzie również podlegać świadczenie usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, usług prawniczych oraz doradztwa podatkowego wykonywanych na odległość, na warunkach określonych w poz. 39 załącznika do rozporządzenia, o ile świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.
Źródło: „Gazeta Podatkowa”