Dziecko
Ankieta
- 04-01-2013
Na Śląsku w szkołach podstawowych od kilku lat realizowana jest akcja prozdrowotna „Owoce w szkole”, w ramach której ponad 102 tysiące dzieci z klas 1-3 otrzymuje codziennie porcję warzyw i owoców. To zdrowe przekąski: uczniowie dostają w szkole porcje jabłek, gruszek, truskawek, marchewek, słodkiej papryki czy rzodkiewek. Stomatolodzy podkreślają, że codzienna porcja warzyw i owoców w diecie to zdrowsze zęby i lepsza odporność organizmu.
Dzieci najczęściej w szkole przegryzają słodkie przekąski. Zawarty w nich cukier uaktywnia bakterie, które niszczą szkliwo. W dziecięcym uzębieniu szybko rozwija się próchnica. Czasem dochodzi do tak silnych zniszczeń zębów, że trzeba je usuwać. Wprawdzie po zjedzeniu owoców i warzyw szkliwo również jest narażone na erozję, ale w znacznie mniejszym stopniu niżeli ma to miejsce po spożyciu czegoś słodkiego. Dentyści podkreślają, że ważne jest, aby przekąski zjadać wydzielonymi porcjami – wtedy szkliwo jest mniej narażone na kontakt z czynnikami niszczącymi, a ślina ma czas na oczyszczenie jamy ustnej z resztek pokarmowych i zneutralizowanie szkodliwych kwasów.
W Polsce próchnica ma zasięg epidemii. Jedną z metod walki z tą zakaźną chorobą jest ograniczenie spożycia cukrów u dzieci.
Źródło: „Dziennik Zachodni”