Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Zdrowotna lokata inwestycyjna
  • 31-12-2012
 

 

Robisz listę postanowień sylwestrowo – noworocznych? Uwzględnij w niej zdrowie jamy ustnej twojego dziecka. Zapisz, co zrobić trzeba, co należałoby wykonać i na co warto jeszcze zwrócić uwagę, aby twoja pociecha mogła od dzieciństwa cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem. Potraktuj tę listę nie jak zestawienie trudnych prac do wykonania, ale jak warunki bardzo korzystnej lokaty – bo troska o zdrowy uśmiech od małego to najlepsza lokata inwestycyjna, jaką możesz ofiarować dziecku. Pamiętaj: zdrowie zaczyna się w buzi!

 

Podpowiadamy, co powinno znaleźć się na noworocznej liście postanowień.

  • Codzienna higiena jamu ustnej. Status: obowiązkowo. W zależności od wieku dziecka mycie zębów powinno być wykonywane samodzielnie przez pociechę (dzieci powyżej 5-go roku życia), przy pomocy osoby dorosłej (dzieci do 5-go roku życia – malec samodzielnie szczotkuje ząbki, a opiekun poprawia), przez rodzica (dzieci od pierwszych dni życia aż do chwili, kiedy same opanują umiejętność posługiwania się szczoteczką – po każdym posiłku opiekun przemywa jamę ustną dziecka czystym palcem owiniętym jałowym gazikiem lub wygotowaną pieluszką tetrową albo też przy użyciu specjalnych kapturków nakładanych na palec; pierwsze ząbki czyścimy szczoteczką z bardzo miękkim włosiem).

  • Okresowe kontrole u stomatologa. Status: obowiązkowo. Cykliczne spotkania z dentystą można zacząć praktykować w ramach profilaktyki już, kiedy dziecku wyjdą pierwsze ząbki. Maluchy, u których rodzice zauważą jakiekolwiek niepokojące symptomy związane ze zdrowiem, ukształtowaniem lub rozwojem struktur jamy ustnej, muszą trafić do gabinetu jak najszybciej. Dziecko u stomatologa i ortodonty powinno znaleźć się zawsze wtedy, kiedy zachodzi podejrzenie wystąpienia wady zgryzu.

  • Słodycze pod kontrolą. Status: obowiązkowo. Zastąpmy cukierki i ciastka marchewką i kalarepką do chrupania. Czekoladę i inne słodkości podawajmy w określonych porach i dniach. Pozwólmy zjeść nawet kilka cukierków naraz i wypić cały sok w krótkim czasie, ale nie tolerujmy popijania i przegryzania słodkości przez cały dzień.

  • Szklanka wody po posiłku. Status: wysoce zalecane. Wprowadźmy zasadę, że po posiłku, przekąsce lub po wypiciu słodkiego napoju dziecko płucze jamę ustną niegazowaną wodą, najlepiej mineralną. To pomaga przywrócić czystość jamie ustnej i wspomaga oczyszczające działanie śliny.

  • Profesjonalne zabiegi profilaktyczne. Status: wysoce zalecane. Poza profilaktyką wykonywaną w warunkach domowych, warto spotkać się z dentystą, aby zabezpieczył dziecięce zęby podczas zabiegu lakowania i lakierowania. Pokrycie powierzchni zębów lakiem lub lakierem z zawartością fluoru sprawia, że szkliwo staje się mocniejsze i próchnica nie atakuje delikatnych zębów mlecznych i wprawdzie mocniejszych, ale również narażonych na zniszczenie, zębów stałych.

  • Cykliczne spotkania z ortodontą. Status: obowiązkowo dla dzieci z wadą zgryzu, wysoce zalecane w ramach profilaktyki nieprawidłowości zgryzowych. Na spotkanie z ortodontą warto wybrać się, kiedy dziecko ma kilka lat. Być może specjalista po wykonaniu badania kontrolnego orzeknie, że nie ma potrzeby leczenia ortodontycznego, ale choćby z powodu tego, aby usłyszeć taką właśnie diagnozę, warto zabrać dziecko na to spotkanie.


 

Zespół PortaluDentystycznego.pl życzy Państwu oraz Państwa Pociechom szerokich uśmiechów i dużo zdrowia w nadchodzącym nowym roku!


 


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS