Dziecko
Ankieta
- 13-08-2007
Ząb po wyrznięciu rozwija się przez około 3 lata.
Zmianę uzębienia dzieli się na dwie fazy:
-
pierwsza: pojawiają się pierwsze trzonowce i siekacze,
-
druga: wyrzynają się kły, a trzonowce mleczne zostają zastąpione przez przedtrzonowce (w żuchwie pojawia się najpierw kieł, w szczęce – trzonowiec).
Tabela 2. Czas, w którym wyrzynają się poszczególne zęby stałe
-
pierwszy siekacz7. rokdrugi siekacz8. rokkieł11.–12. rokpierwszy przedtrzonowiec9. rokdrugi przedtrzonowiec10. rokpierwszy trzonowiec6. rokdrugi trzonowiec12.–13. rok
trzeci trzonowiec
(ząb mądrości)17.–25 rok
Zawiązki zębów stałych powstają już w okresie rozwoju zębów mlecznych. Po wyrznięciu się pierwszego trzonowca stałego mówi się o drugim fizjologicznym podwyższeniu zwarcia. Pojawienie się drugiego trzonowca powoduje trzecie fizjologiczne podniesienie zwarcia. Trzonowce stałe należą właściwie do pierwszej generacji zębów (trzonowce mleczne morfologicznie patrząc są przedtrzonowcami), ale wyrzynają się podczas drugiego ząbkowania.
Zęby mleczne są bardzo ważne dla wyrzynających się zębów stałych, dla ich prawidłowego umiejscowienia. Zapewniają im przestrzeń, a także prowadzą i podpierają. W okresie używania uzębienia mlecznego i stałego szczęki kilkakrotnie się rozrastają; ostatni raz podczas wyrzynania się zęba mądrości.
Zwykle drugie ząbkowanie jest już mniej bolesne od pierwszego.
Źródło: Opracowanie własne