Dziecko
Ankieta
- 15-06-2012
Wraz ze wzrostem temperatury na dworze wzrasta również chęć picia napojów. Dentyści przypominają i ostrzegają: picie napojów gazowanych, słodzonych i zimnych nie sprzyja zdrowiu zębów.
Napoje zawierają najczęściej cukier, który potrafią wykorzystywać bakterie próchnicy. Bywa go w napojach naprawdę dużo – półlitrowa butelka może zawierać nawet kilkanaście łyżeczek cukru. Napoje mogą też zawierać inne składniki, które źle wpływają na kondycję szkliwa, np. kwas fosforowy czy cytrynowy. O ile zależność typu cukier – próchnica są dla większości zrozumiałe, o tyle nadal część amatorów gazowanych napojów zapomina, że zawarte w nich kwasy skutecznie zmiękczają szkliwo i ułatwiają wypłukiwanie z mineralnej warstwy zębów składników tworzących jej rusztowanie.
Na zęby negatywnie wpływają także inne składniki chemiczne zawarte w napojach, których dodatek ma za zadanie uatrakcyjnić wygląd, smak i zapach cieczy.
- (…) napoje typu ice-tea czy popularne oranżady zawierają barwniki i dodatki smakowe, które nie tylko odbarwiają nasze zęby, nadając im żółty lub szary kolor, ale mogą być przyczyną reakcji alergicznych w jamie ustnej - wyjaśnia Wojciech Fąferko, stomatolog.
Warto pamiętać, że w naszej jamie ustnej panuje temperatura ok. 36,6 stopni Celsjusza i wyższa. Z kolei zimne napoje, szczególnie te prosto z lodówki, schłodzone do temperatury ok. 5 stopni Celsjusza, mogą narazić zęby na szok termiczny i doprowadzić do pęknięcia szkliwa. W mikrouszkodzeniach pozostają resztki pożywienia i osiedlają się bakterie. W dość szybkim czasie może to doprowadzić do rozwoju próchnicy i powstania ubytków.
Sięgając w upalne dni po napój warto pamiętać, żeby:
-
nie pić silnie schłodzonych cieczy;
-
nie płukać napojem zębów tylko od razu ciecz przełykać – szczególnie jeśli jest to napój zawierający w swoim składzie kwasy organiczne i cukier;
-
preferować czystą wodę mineralną, najlepiej niegazowaną; dla lepszego orzeźwienia można do niej dodać cytrynę (na litrowy dzbanek wystarczy 1 plasterek owocu ze skórką o grubości ok. 3 mm);
-
nie szczotkować zębów bezpośrednio po wypiciu gazowanego napoju.
Źródło: „Polska Głos Wielkopolski”