Dziecko
Ankieta
- 22-05-2012
W najnowszym wydaniu General Dentistry, pisma wydawanego przez amerykańską Academy of General Dentistry (AGD), ukazał się artykuł, w którym zamieszczono wyniki badań nad wpływem napojów energetycznych na szkliwo. Okazuje się, że napoje te szybko i skutecznie niszczą mineralną warstwę zębów, działając nań niczym kwasowa płukanka. Eksperymentatorzy zbadali poziom kwasowości 13 różnych napojów sportowych i wykazali znaczne zróżnicowanie tego parametru w badanym próbkach. W dalszej kolejności uczeni zanurzali w badanych napojach próbki szkliwa na 15 minut. Później szkliwo umieszczano na dwie godziny w sztucznej ślinie. Cykl kąpieli w napoju oraz w sztucznej ślinie powtarzano 4x w ciągu dnia przez kolejne 5 dni.
Z badań przeprowadzonych po zakończeniu eksperymentu wynikało, że napoje energetyczne dwukrotnie bardziej narażają szkliwo na erozję niżeli napoje przeznaczone dla sportowców, ale mające bardziej zrównoważony skład.
W Ameryce ok. 50 proc. nastolatków sięga po napoje energetyczne i aż 62 proc. deklaruje, że wypija przynajmniej jeden sportowy napój dziennie. Młodzi ludzie piją je, ponieważ opierają się na założeniu, że w ten sposób poprawią swoje wyniki sportowe i zwiększą poziom energii w organizmie. Specjaliści podkreślają, że i nastolatkowie sięgający po tego typu napoje, i ich rodzice muszą być świadomi szkód, jakie mogą powstać po spożyciu tych silnie działających produktów.
Dr Jennifer Bone, rzecznik prasowy Academy of General Dentistry, opierając się na własnych doświadczeniach z pacjentami, mówi, że często do jej gabinetu trafiają nastolatkowie z uszkodzonym szkliwem, którzy szukają przyczyny psucia się ich zębów. Dopiero analiza diety i spożywanych napojów wykazuje, że to te ostatnie najprawdopodobniej są przyczyną uszkodzeń.
Dr J. Bone radzi takim pacjentom, aby wprowadzili u siebie nawyk żucia gumy bezcukrowej w celu przywrócenia naturalnego pH jamy ustnej, nie szczotkowali zębów przynajmniej godzinę po spożyciu napoju i płukali jamę ustną wodą, aby usunąć resztki szkodliwych kwasów.
Źródło: „Medical News Today”