Dziecko
Ankieta
- 05-06-2023
Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Południowej Karolinie wskazują na bardzo ważną dla zdrowia zależność, otóż zdrowsi uczniowie to lepsi uczniowie, a lepsi uczniowie faktycznie prowadzą zdrowsze dorosłe życie. Słowa te odnoszą się do wyników badania opublikowanego niedawno w czasopiśmie Journal of School Health, w którym wykazano, że wprowadzenie do amerykańskich szkół programu nazwanego Szkolna Inicjatywa Wellness, a także konsekwentne stosowanie jej założeń i wielu narzędzi sprzyjają znaczącemu obniżeniu BMI (Body Mass Index – wskaźnik masy ciała) wśród uczniów. Odkryto, że w szkołach realizujących program z wykorzystaniem dużej liczby narzędzi wspomnianej inicjatywy średni wskaźnik BMI u uczniów był do 15% niższy niż w placówkach, w których narzędzi tych stosowano mniej.
We wspomnianym programie wykorzystuje się 7 kategorii strategii opartych na dowodach, które szkoły mogą zaimplementować do promowania kultury dobrego samopoczucia – nie tylko uczniów, ale także personelu. Strategie te obejmują między innymi dbałość o właściwe odżywianie, aktywność fizyczną oraz troskę o dobre samopoczucie społeczno- emocjonalne. Dieta jest jednym z kluczowych składników mających wpływ na kształtowanie się wartości BMI.
Promowanie życia wellness w oparciu o eliminowanie z jadłospisu słodyczy i produktów zawierających cukier służy również zdrowiu jamy ustnej. Mniej cukru w diecie to mniejsze ryzyko występowania próchnicy; oraz mniejsze ryzyko chorób cywilizacyjnych, których negatywny wpływ na organizm również odznacza się w obszarze jamy ustnej.