Dziecko
Ankieta
- 22-02-2023
Próchnica zębów jest obecnie jedną z najczęstszych chorób przewlekłych wśród dzieci. Nieleczona próchnica zębów mlecznych jest natomiast współcześnie 10. najbardziej rozpowszechnioną chorobą dotykającą ponad 600 milionów dzieci na całym świecie.
Z próchnicą wczesnego dzieciństwa wiąże się wiele czynników ryzyka. Są to przede wszystkim: duża liczba próchnicotwórczych bakterii w jamie ustnej, częste spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości cukru, niewystarczający przepływ śliny, mniejsza ekspozycja na fluor, zła higiena jamy ustnej i niski status społeczno-ekonomiczny.
Dentyści są zgodni, że stosowanie kompleksowych metod profilaktyki może być skuteczne w zapobieganiu próchnicy wczesnego dzieciństwa i jej konsekwencjom. Dotyczy to zarówno interwencji pasywnych, jak i aktywnych. Do pierwszej grupy zaliczana jest fluoryzacja wody, a do drugiej grupy kwalifikuje się między innymi wczesne profilaktyczne wizyty dziecka u stomatologa. Wizyty kontrolne to jedna z najważniejszych aktywnych interwencji prewencyjnych, ponieważ poprzez nie zapewnia się skuteczniejszą i mniej kosztowną opiekę dentystyczną w porównaniu do opieki w punktach pomocy doraźnej bądź w szpitalach.