Dziecko
Ankieta

- 20-02-2023
Porażenie mózgowe u dzieci wymusza częste korzystanie z usług lekarzy medycyny, a także dentystów. Dotknięte porażeniem mózgowym dziecko u stomatologa powinno bywać w miarę możliwości często, ponieważ statystyki wskazują, że ryzyko rozwoju próchnicy, chorób przyzębia, a także mechanicznych uszkodzeń zębów wynikających między innymi z bruksizmu jest u niego większe niż u rówieśników z populacji niedotkniętej porażeniem.
Zwiększone ryzyko rozwoju próchnicy wynika z ograniczonej motoryki dziecka z porażeniem mózgowym, a także z problemów, jakie pojawiają się podczas szczotkowania zębów.
Duże znaczenie dla zdrowia jamy ustnej dziecka z porażeniem mózgowym ma ochrona przed urazami i ich konsekwencjami w postaci uszkodzeń zębów. Do urazów może dochodzić bowiem w wyniku deficytów ruchowych i padaczki.
U dzieci z porażeniem mózgowym często notuje się pęknięcie szkliwa i zębiny. Częściej niż w populacji ogólnej diagnozowane są wady zgryzu – nieprawidłowości te nasilają się wraz z wiekiem. Czynnikami predysponującymi do tego są m.in.: oddychanie przez usta, brak koordynacji ustno-twarzowej, hipotonia. Dzieci z porażeniem mózgowym są też w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia wad rozwojowych szkliwa oraz powstania zaburzeń stawów skroniowo żuchwowych.