Dziecko
Ankieta
- 05-09-2022
Z zahamowaniem wzrostu mamy do czynienia wtedy, gdy dziecko jest wyraźnie niższe od swoich rówieśników, u których wzrost mieści się w standardowym wymiarze wskazanym przez Światową Organizację Zdrowia. Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Indonezji wynika, że istnieje korelacja między zahamowaniem wzrostu a stanem zdrowia jamy ustnej u dzieci. Zatem, w świetle tego odkrycia, warto, aby dziecko u stomatologa znalazło się także wtedy, gdy jego rodzice bądź opiekunowie zaobserwują zahamowanie wzrostu a nie tylko próchnicę w zębach.
Obecnie wiadomo, że zahamowanie wzrostu może wpływać na rozwój wielu narządów ciała, w tym mózgu i jamy ustnej. Jest to jedna z form zaburzeń wzrostu, która może być spowodowana długotrwałym niedożywieniem lub nawracającymi infekcjami. Powoduje to, że dzieci nie tylko są niższe niż ich rówieśnicy, ale mają również mniejszą sprawność procesów myślowych.
W jamie ustnej zahamowanie wzrostu objawia się brakiem odporności na drobnoustroje i zmniejszoną szybkością wydzielania śliny. Może to predysponować do szybszego rozwoju próchnicy. Jeśli na to nałoży się zła higiena jamy ustnej, może to w krótkim czasie doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem zębów i innych struktur jamy ustnej.