Dziecko
Ankieta
- 20-07-2022
Dzieci z zaburzeniem ze spektrum autyzmu (ASD) są bardziej narażone na występowanie chorób jamy ustnej w porównaniu do populacji ogólnej. Zidentyfikowano szereg czynników, które przyczyniają się do pojawienia się chorych zębów i schorzeń śluzówki jamy ustnej u dzieci z ASD. Są to między innymi:
-
trudności w stosowaniu domowej i profesjonalnej pielęgnacji jamy ustnej;
-
różnice w przetwarzaniu sensorycznym w porównaniu z dziećmi bez ASD;
-
niechęć do współpracy;
-
zaburzenia komunikacji;
-
trudności w znalezieniu profesjonalnych usług w zakresie higieny jamy ustnej i w dostępie do nich – niewielu dentystów chce bądź potrafi pracować z dziećmi z ASD, co powoduje, że dziecko takie u stomatologa bywa rzadko.
Jednym z podstawowych problemów u dzieci z ASD jest utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej poprzez systematyczne szczotkowanie dwukrotnie w ciągu doby. W jednym z badań wykazano, że zaledwie połowa dzieci z ASD szczotkuje zęby dwukrotnie w ciągu dnia; z kolei aż 61% rodziców dzieci z zaburzeniem ze spektrum autyzmu twierdzi, że szczotkowanie zębów jest trudną czynnością. Przypuszcza się, że wpływ ma na to różnica w przetwarzaniu sensorycznym, jakiej doświadcza aż 90% dzieci z ASD. Dzieci te mogą mieć trudności z akceptacją smaku lub konsystencji pasty do zębów czy wrażenia dotykowego, jakie wywołuje włosie szczoteczki do zębów w kontakcie z tkankami jamy ustnej. Podobne problemy mogą powodować: smak lub zapach pasty profilaktycznej czy fluoru w gabinecie stomatologicznym, bliski kontakt z twarzą dentysty, jasne światło świecące w okolice jamy ustnej dziecka, nieprzyjemnie wysoki dźwięk sprzętu stomatologicznego i nietypowe zapachy.