Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Rośnie zaniedbane pokolenie
  • 27-05-2009
 

 

 

 

Od czasu kiedy w placówkach oświatowych pozostały nieliczne gabinety lekarskie, a opieka stomatologiczna w szkole praktycznie przestała istnieć, stan zdrowia polskich dzieci i młodzieży stale się pogarsza. Z analiz Komisji Europejskiej wynika, że polskie dzieci poniżej 15 r.ż. są o 40% bardziej narażone na ryzyko zgonu niżeli ich rówieśnicy w innych krajach Unii. Statystyki ukazują też zatrważający stan zdrowia uzębienia młodych Polaków: ponad 70% jedenastolatków ma zniszczone zęby. Próchnica to pierwszy etap niszczenia zdrowia całej jamy ustnej oraz wstęp do rozwoju groźnych chorób ogólnoustrojowych.

Alergie, choroby serca, problemy z zatokami czy uszami, układem oddechowym, schorzenia układu kostno – stawowego to tylko nieliczne pozycje z listy dolegliwości, które nękają nasze dzieci i młodzież. Spora część z tych chorób może wynikać z zaniedbania higieny jamy ustnej. Bakterie siejące spustoszenie w zębach, mogą przedostawać się do krwiobiegu. Roznoszone z krwią, mogą zakażać nawet odlegle narządy organizmu i w konsekwencji powodować wiele groźnych dla życia chorób.


 

Na skutek zaniedbań w profilaktyce rośnie nam niepełnosprawne pokolenie: co czwarte dziecko ma chorobę przewlekłą, co dziesiąte musi korzystać z aparatów słuchowych, okularów czy kuli. W ciągu ostatnich 14 lat liczba niepełnosprawnych dzieci wzrosła aż 15-krotnie! I nie jest to jedynie skutek stosowania coraz lepszego sprzętu do diagnozowania chorób.

Najgorsza sytuacja panuje na wsi – tam dzieci są badane jedynie w razie choroby. Badania profilaktyczne są rzadkością.

 

Państwa - Strony uznają prawo dziecka do jak najwyższego poziomu zdrowia i udogodnień w zakresie leczenia chorób oraz rehabilitacji zdrowotnej. Będą dążyły do zapewnienia, aby żadne dziecko nie było pozbawione prawa dostępu do tego rodzaju opieki zdrowotnej” - to zapis z art. 24 Konwencji o prawach dzieci, którą ONZ przygotowała w 1989 r., a wprowadziła w życie dwa lata później. Polska jest sygnatariuszem Konwencji.

Źródło: „Nowości”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS