Dziecko
Ankieta
- 29-12-2021
Próchnica wczesnego dzieciństwa definiowana jest jako obecność co najmniej jednego zęba objętego próchnicą, usunięcie co najmniej jednego zęba z powodu próchnicy lub istnienie co najmniej jednego wypełnienia u dziecka w wieku poniżej 6 lat. Występuje powszechnie i ma bardzo poważny wpływ na zdrowie ogólne dziecka oraz jego prawidłowy rozwój. Z tego powodu ważne jest, aby rodzice dbali, żeby:
-
pierwsza wizyta dziecka u stomatologa miała miejsce w ciągu pierwszego roku życia;
-
od momentu wyrośnięcia pierwszego zęba mlecznego dwukrotnie w ciągu dnia szczotkować zęby;
-
wprowadzić nitkowanie powierzchni stycznych już na etapie wczesnego dzieciństwa;
-
wyeliminować nocne karmienie pokarmami bogatymi w cukry;
-
poić dziecko niesłodzoną wodą;
-
zapobiegać parafunkcjom i wadom zgryzu – eliminować ssanie palców, długotrwałe ssanie smoczka, nieprawidłowe układanie języka, zgrzytanie zębami;
-
zapobiegać urazom mechanicznym, a jeśli już do nich dojdzie – niezwłocznie zgłaszać się z dzieckiem do stomatologa w celu zachowawczego lub protetycznego leczenia uszkodzeń.
Wystąpieniu próchnicy wczesnego dzieciństwa sprzyjają zaniedbane zęby u opiekunów dziecka, ponieważ próchnica – przypomnijmy – jest chorobą zakaźną. I jeśli u opiekuna będą aktywne ogniska próchnicy w jamie ustnej, wówczas powodujące chorobę bakterie mogą łatwo przenieść się na dziecko podczas wykonywania przy nim codziennych czynności pielęgnacyjnych bądź w trakcie zabawy.