Dziecko
Ankieta
- 20-02-2017
Z badania naukowców Katedry i Zakładu Stomatologii Wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wynika, że istnieją różnice między ryzykiem zapadalności na próchnicę pomiędzy dziećmi i młodzieżą mieszkającymi na terenach wiejskich a nieletnimi, którzy mieszkają w miastach. Badanie, które objęło grupę w wieku 6-18 lat, wskazuje na fakt, że dzieci z terenów wiejskich częściej zjadają słodycze w ciągu dnia niż ich rówieśnicy mieszkający w miastach. Dodatkowo na terenach wiejskich trudniej dostać się do dentysty. Mieszkające w mieście dziecko u stomatologa może zatem szybciej znaleźć pomoc.
Zwiększone spożycie słodyczy i trudniejszy dostęp do dentysty mogą przyczynić się do tego, że dzieci i młodzież z terenów wiejskich będą bardziej narażone na próchnicę – pomimo tego, że nie ma między tymi dwoma grupami zasadniczych różnic w nawykach higienicznych.
Z badania wypływa jeszcze jeden bardzo istotny wniosek: że na terenach wiejskich należy poprawić dostęp do opieki stomatologicznej, a szczególnie: zwiększyć liczbę gabinetów działających w szkołach i w przedszkolach.
Źródło: „Nowa Stomatologia”