Dziecko
Ankieta
Są one koronami tymczasowymi, które uzupełniają zniszczone tkanki zęba.
Wykonuje się je przeważnie z aluminium lub stali. Nie powinno się u dzieci stosować koron ze złota lub ceramiki, jednak wykonuje się je wyjątkowo, gdy dziecko jest uczulone na stal. Korony aluminiowe zakłada się przeważnie na zęby trzonowe (mleczne i stałe). Ze względów estetycznych na zęby przednie stosuje się korony wykonane z tworzyw sztucznych.
Korony ochronne zakłada się podczas jednej wizyty. Mają one sześć rozmiarów. Materiał, z którego są wykonane powoduje, że bardzo szybko dostosowują się do zgryzu.
Wymienia się je na korony stałe około 18. roku życia, gdy korzenie zębów są już całkowicie ukształtowane.
Korony protetyczne
Są one również koronami tymczasowymi. Zakłada się je na bardzo zniszczone zęby. Wykonane są przeważnie z akrylu. Około 18. roku życia, gdy zęby ostatecznie się ukształtują, zamienia się je na korony stałe.
Wkłady koronowo-korzeniowe
Na zębach, których korzeń już się ukształtował, można stosować wkłady koronowo-korzeniowe. Czasem służą one nawet kilkadziesiąt lat.
Protezy zapobiegawcze
Ich zadaniem jest zapobieganie problemom, które są wynikiem usunięcia pierwszych stałych trzonowców, a mianowicie nieprawidłowościom w budowie łuków zębowych.
Protezy częściowe
Ze względu na rozwój szczęk stosowane są wyłącznie protezy ruchome. Mogą być one dopasowywane do zmieniających się w jamie ustnej warunków.
Źródło: Opracowanie własne