Dziecko
Ankieta
Zdarza się, że dziecko u stomatologa podczas wizyty kontrolnej ma zdiagnozowane zmiany w obrębie śluzówki jamy ustnej. Przebarwienia, stany zapalne lub krwawienia w buzi dziecka to istotne czynniki, które niosą informację, że w młodym ustroju dzieje się coś złego. Rola dentysty polega na ocenie zmiany, jej rozpoznaniu, bądź odesłaniu do właściwego specjalisty w celu postawienia prawidłowej diagnozy, a w dalszym postępowaniu – na monitorowaniu wielkości i charakteru zmiany.
Zmiany w obrębie jamy ustnej mogą być związane z chorobami krwi. Do najczęściej obserwowanych należą tutaj:
-
bladość błony śluzowej informująca o niedokrwistości lub rozwoju białaczki;
-
zaniki śluzówki wnętrza ust – symptom niedoboru żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego;
-
krwawienie samoistne lub pojawiające się podczas szczotkowania czy żucia pokarmów – to objawy niedoboru witaminy C, chorób zapalnych dziąseł, uszkodzeń mechanicznych nieprawidłowości w krzepnięciu krwi bądź trombocytopenii (która może rozwijać się np. jako następstwo białaczki;
-
wybroczyny i wylewy – poza tym, że mogą to być konsekwencje zakażeń drobnoustrojami, mogą świadczyć o istniejącej nabytej lub wrodzonej skazie krwotocznej;
-
owrzodzenia – powstają w wyniku rozwijającej się choroby krwi (np. białaczki) lub na skutek podjętego leczenia; to bardzo bolesne i przykre zmiany, obejmujące często wielkie połacie wnętrza ust.
Specyficznym objawem chorób krwi, który pojawia się czasem we wnętrzu jamy ustnej, jest ból: zębów lub kości szczęk. Ból może być jednym z objawów naciekania komórek nowotworowych w okolicach nerwu trójdzielnego.
Źródło: Opracowanie własne