Dziecko
Ankieta
Język geograficzny to określenie dla zmian zapalnych, które pojawiają się na powierzchni tego umięśnionego organu najczęściej u kilkuletnich dzieci; u młodzieży i dorosłych ujawniają się znacznie rzadziej. Jak do tej pory nie wyjaśniono ich pochodzenia, choć wiąże się je z alergiami, zakażeniami grzybiczymi, zmianami atopowymi lub chorobami wewnętrznymi.
Powierzchnia języka określanego mianem geograficzny jest pokryta nieregularnymi plamami: jasnymi lub czerwonymi, co upodabnia jej wygląd do mapy – stąd nazwa przypadłości. Notuje się też występowanie zmian w wyglądzie brodawek językowych. Zmiany na języku mogą dość szybko przemieszczać się po całej jego powierzchni, znikać lub nagle się pojawiać. Przypadłość może być stanem ujawniającym się jednorazowo w ciągu życia lub występującym okresowo – może trwać latami.
Wprawdzie przypadłość ta nie wymaga leczenia, jednak dziecko u stomatologa powinno się znaleźć po to, by zdiagnozować język geograficzny i wykluczyć inne schorzenia, które również mogą manifestować się zmianami na powierzchni języka.
Źródło: Opracowanie własne