Dziecko
Ankieta
Rozszczep wargi i podniebienia to schorzenie polegające na wrodzonym przerwaniu ciągłości anatomicznej struktur wnętrza jamy ustnej i nosa. Nieprawidłowość objawia się powstaniem szczeliny, której istnienie zaburza prawidłowy rozwój elementów związanych z oddychaniem, przyjmowaniem pokarmu oraz odbieraniem bodźców smakowo – węchowych.
Leczenie wady wymaga współpracy wielu specjalistów, najczęściej koordynowanej przez chirurga. W skład tzw. zespołu rozszczepiennego wchodzą też stomatolog i ortodonta, prowadzący leczenie pod kątem przywrócenia prawidłowego działania aparatu żującego i poprawienia warunków niezbędnych do prawidłowej wymowy. Poprzez podejmowane działania ortodonta i stomatolog pomagają przywrócić u dziecka również właściwe, harmonijne rysy twarzy. U pacjentów z rozpoznanym rozszczepem wargi i podniebienia opieka ortodontyczna jest niezbędna, ponieważ wady zgryzu są elementami współistniejącymi ze schorzeniem.
Rola ortodonty jest nie do przecenienia - ze względu na to, iż wykonuje on modele gipsowe szczęk, jest dokumentalistą zmian zachodzących w trakcie rozwoju dziecka oraz pojawiających się na skutek stosowania terapii. Ortodonta i stomatolog współpracują także z resztą zespołu, gdy konieczne jest ustalenie optymalnego terminu zabiegu chirurgicznego. Decyzję o terminie operacji podejmują po ocenie charakterystyki tempa i sposobu wyrzynania się zębów oraz po ocenie rozwoju poszczególnych elementów twarzy i kości szczęk. Terminy zabiegów muszą być ustalone tak, by ingerencja chirurgiczna nie wpływała negatywnie na wyniki, które udało się już osiągnąć np. dzięki noszeniu aparatu ortodontycznego.
Przeszkodą, która może zniweczyć efekty działania ortodonty, jest próchnica zębów. Z tego względu dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia muszą być pod stałą opieką stomatologa – najlepiej pedodonty.
Źródło: Opracowanie własne