Dziecko
Ankieta
Dzieci i młodzieży z powodu ich żywiołowości i braku umiejętności przewidywania skutków zdarzeń, trafiają się urazy. Uszkodzenia zębów lub ich utrata to dość częste następstwa urazów, do których dochodzi podczas uprawiania sportu czy zabawy. Znaczne uszkodzenie lub utrata zęba może prowadzić do rozwoju wad zgryzu. Z powodu intensywnego wzrostu tkanek w okresie młodości wszelkie braki w szeregu zębów mogą powodować zniekształcenie łuku kości szczęki i żuchwy oraz przesunięcia i nieprawidłowe ustawienie zębów.
Negatywny wpływ na kondycję uzębienia ma bruksizm – zgrzytanie zębami i nawykowe ich zaciskanie przyczyniają się do ścierania lub pęknięć szkliwa.
By zapobiegać niekorzystnym skutkom utraty bądź uszkodzenia zębów stosuje się szyny ochronne (ochraniacze ust). Ich rolą jest osłona twardych i miękkich tkanek okolic ust i dolnej części twarzy oraz amortyzacja nacisków i sił towarzyszących sytuacjom związanym z urazem. Szyny ochronne wykorzystuje się też do utrzymywania leków podawanych miejscowo.
Szyna ochronna posiada:
-
płytę, która przylega do podniebienia;
-
elementy osłaniające wewnętrzną część policzków oraz wargowe powierzchnie zębów szczęki i zewnętrzną stronę wyrostka zębodołowego.
Rodzaje szyn ochronnych:
-
standardowe – ich zaletą jest niski koszt zakupu;
-
indywidualne – dużo wygodniejsze, bo dopasowane do konkretnego użytkownika.
Szyny mogą być sztywne (akrylowe, z żywic) albo elastyczne (z poliuretanu lub miękkich tworzyw akrylowych). Ważne, by były idealnie dopasowane.
Większość dzieci trzeba umiejętnie przekonać do zakładania szyny ochronnej: wyjaśnić dlaczego należy ją nosić, nauczyć posługiwania się nią i zapoznać młodego człowieka z zasadami higieny i użytkowania ochraniacza.
Źródło: Opracowanie własne