Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna Słowniczek dentystycznyW - Z

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
W - Z

Wkład koronowo-korzeniowy – stosowany w przypadku utraty znacznej części zęba. Umożliwia umieszczenie korony protetycznej na podbudowie z metalowego sztyftu.

Wybielanie – może być wykonywane w gabinecie stomatologicznym lub w domu pacjenta. Substancjami aktywnymi w tych zabiegach są nadtlenki. Wybielanie może mieć różny przebieg, w zależności od metody, jaką wybierzemy. Materiały używane przez dentystów mają większe stężenie substancji aktywnych, a przebieg wybielania dodatkowo bywa wzmacniany światłem i ciepłem.

Wypełnienie (plomba) – pozwala na wypełnieniu ubytku w zebu materiałem kompozytowym, światłoutwardzalnym.

Zamkniecie zatoki szczękowej – zabieg chirurgiczny, który jest konieczny, jeśli usunięty ząb miał korzenie w zatoce szczękowej.

Zmiana koloru zęba – pokrycie przebarwionego szkliwa nowoczesnym materiałem kompozytowym.

Zasuwa – mechaniczny element zakotwiczenia protezy, składający się z patrycy i matrycy - ta jest wbudowana w ścianę korony zęba.

Zatrzask – mechaniczny element zakotwiczenia protezy działający na zasadzie naciskowo – guzikowej. Składa się z łuski i główki (guzika). Jeden z tych elementów jest sztywny, a drugi sprężynujący.

Zawias (staw) – mechaniczny element zakotwiczenia protezy, umożliwiający rotacyjne odchylenia siodła protezy w miejscu przyłączenia.

Ząb noworodkowy – ząb wyrżnięty krótko po urodzeniu się dziecka.

Ząb wgłobiony – wada rozwojowa zęba polegająca na wciśnięciu twardych tkanek zęba (szkliwa i zębiny) do komory zęba. Wgłobienie zazwyczaj objawia się zmianami morfologicznymi w koronie zęba. Występuje zazwyczaj w siekaczach, kłach i zębach nadliczbowych szczęki oraz w siekaczach i przedtrzonowcach żuchwy.

Ząb wrodzony – ząb wytworzony i wyrżnięty w czasie życia płodowego.

Zębina – tkanka twarda zęba, leżąca pod szkliwem w koronie zęba, a pod cementem w korzeniu zęba. Otacza jamę wypełnioną miękką miazgą.

Zęby Turnera – wada rozwojowa zębów polegająca na ubytkach powierzchniowej warstwy szkliwa. Spowodowana jest uszkodzeniem narządu szkliwiotwórczego zawiązka zęba stałego. Dotyczy głównie zębów przedtrzonowych.

Zęby rybie – anomalia rozwojowa zębów polegająca na braku warstwy szkliwa na powierzchni wargowej zębów.

Zęby pieńkowe (stożkowe) – występują jako zęby dodatkowe, nadliczbowe lub na skutek filogenetycznego zaniku uzębienia charakterystycznego dla gatunku ludzkiego. Są wynikiem miejscowego zaburzenia rozwojowego uzębienia.

Zęby krokodylowe – bardzo rzadko występujące zaburzenie rozwojowe, dotykające całego uzębienia, które przyjmuje postać zębów pieńkowych (stożkowych).

Zęby zatrzymane (retenowane) – zęby mleczne lub stałe, które pomimo całkowitego i prawidłowego wykształcenia, pozostały w kościach szczęk. Zatrzymanie może być całkowite –cały ząb pozostaje w kości, lub częściowe – ząb przebił kość, ale nie wyrżnął się całkowicie tylko pozostał w tkankach miękkich.

Zgorzel – specyficzny rodzaj martwicy zębów, do której dochodzi na skutek działania bakterii gnilnych, rozwijających się w obumarłych tkankach miazgi zęba. Zgorzel jest bardzo niebezpieczna dla organizmu, ponieważ jest źródłem zakażeń zębopochodnych, mogących atakować nawet odległe tanki organizmu i powodować destrukcję kości szczęki.

Zwieraki – urządzenia pomagające ustawić modele szczęk w określonej pozycji.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS