Na skróty
Ankieta
L - O
Lakierowanie – pokrycie zębów lakierem fluorowym.
Lakowanie – uszczelnianie zdrowych zębów trzonowych i przedtrzonowych.
Laterogenia – odmiana wady zgryzu, w której następuje boczne morfologiczne przesunięcie żuchwy. Objawia się często w wieku szkolnym i charakteryzuje się większą asymetrią rysów twarzy niż w przypadku bocznego przesunięcia czynnościowego żuchwy.
Leczenie kanałowe – zapobiega konieczności usunięcia zęba. Miazga jest usuwana, a kanały oczyszczane i wypełniane.
Licówka – jest to naklejenie cienkiego płatka porcelany. Zabieg poprawia wygląd zęba.
Łamacz sił – połączenie ciernia i trzonu protezy.
Martwica (nekroza) – obumarcie miazgi zęba na skutek działania niekorzystnych warunków środowiskowych, schorzeń lub przebytych urazów. Dochodzi do niej z powodu niedokrwienia i niedożywienia komórek miazgi. Główną przyczyną martwicy jest nieleczona próchnica i spowodowane nią zakażenie bakteryjne.
Miazga zębowa – miękka tkanka wnętrza zęba, wypełniająca komorę miazgową: w górnej części to miazga korony, a w dolnej – miazga korzeniowa. W miazdze znajdują się naczynia krwionośne, chłonne i włókna nerwowe.
Most protetyczny – jest to uzupełnienie protetyczne stałe. Skonstruowane jest na podbudowie z metali szlachetnych, przymocowanych do oszlifowanych zębów.
Okludatory – urządzenia symulujące obrotowe ruchy w stawie skroniowo – żuchwowym.
Okluzja (zwarcie) – zetknięcie się szeregów zębów szczeki górnej oraz dolnej. Analiza sposobu zwarcia dostarcza ważnych informacji o prawidłowości kształtu i funkcjonowania zgryzu.
Onlay, Inlay – precyzyjne uzupełnienie zęba wykonane z porcelany.
Onlay – odlewany wkład, wytworzony na bazie uprzednio pobranego wycisku, obejmujący większą część lub całość powierzchni żującej zęba.
Opracowywanie zęba, ubytku – zespół czynności higieniczno – mechanicznych, wspomagających przeprowadzenie zabiegu stomatologicznego. Np. borowanie, usuwanie zanieczyszczeń, instrumentalne oczyszczanie powierzchni zębów ze złogów.
Overlay – odlewany wkład, wykonany na bazie wcześniej pobranego wycisku, obejmujący powierzchnię żującą zęba, jeden lub dwa guzki zębowe i sięgający do obu powierzchni stycznych.