Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Choroba okluzyjna
  • 21-12-2009
 

Przemysław Marcinowski, dentysta z Poznania, jako pierwszy Polak ukończył specjalistyczne szkolenie w Stanach Zjednoczonych w klinice na Florydzie, dotyczące bólów głowy przypominających migrenowe, a wywoływanych przez wady zgryzu i związane z tym dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego. Schorzenie to nazwane zostało choroba okluzyjną. Jej przyczyną jest głównie brak właściwego styku zębów na całej powierzchni.

- W czasie gryzienia naciągają się struktury przytrzymujące stawy i powstają napięcia – mówi Przemysław Marcinowski.

Napięcia powstają w ciągu dnia, nocą zaś mózg próbuje naprawić powstałe nieprawidłowości i przywrócić właściwe ustawienia struktur wewnątrz jamy ustnej. Efekt jest taki, że rano odczuwany jest ból w okolicach skroni i oczodołów, a nawet ucha. Ten bolesny rytuał powtarzający się co rano jest przyczyną łykania tabletek przeciwbólowych i konsultacji z wieloma specjalistami. Tymczasem – ani lekarz rodzinny, ani neurolog nie są w stanie zdiagnozować przyczyny tkwiącej w nieprawidłowym ułożeniu zębów w szczękach. Zrobić to może jedynie stomatolog lub ortodonta. Sama choroba okluzyjna nie jest schorzeniem powszechnie znanym i w większości przypadków pozostaje nierozpoznana – głównie z powodu tego, że pacjent nie trafia do właściwego specjalisty. Jest to jednak dolegliwość o wiele częstsza niż by się wydawało – z obserwacji wynika, iż ludzie Zachodniej Europy borykają się z nią częściej niż z próchnicą.

Ulga jest tymczasem na wyciągnięcie ręki: wystarczy wizyta u przeszkolonego stomatologa oraz prosta i szybka terapia.

- Struktury stawu skroniowo-żuchwowego są na tyle elastyczne, że pozwalają dociągnąć żuchwę – opowiada Przemysław Marcinowski

Choroba okluzyjna nie minie sama; raczej będzie się pogłębiać – konieczne jest wyleczenie nieprawidłowości zgryzu, co w konsekwencji powinno doprowadzić do tego, iż znikną uporczywe bóle głowy lub uszu. Niepodjęcie leczenia prowadzić może do rozwoju paradontozy, a nawet utraty zębów. Może też skutkować uszkodzeniem uzupełnień protetycznych – tak było w przypadku pewnego pacjenta, któremu dwukrotnie pękał most. Przyczyny szukano długo – okazał się nią nieprawidłowy zgryz, który powodował tak silny nacisk na niektóre elementy uzupełnienia, że proteza pękała.


 

Do gabinetu poznańskiego dentysty już trafiają pierwsi pacjenci z niezdiagnozowanymi dotychczas przyczynami uporczywych bólów skroni. Przychodzą również z powodów innych: bolącego zęba, który został starannie wyleczony i boleć nie powinien, lub nadwrażliwości zębów. W obu przypadkach winę za dyskomfort ponosić może choroba okluzyjna i nieprawidłowy zgryz.

Źródło: „Polska Głos Wielkopolski”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS