Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 16-12-2008
Dr Tomasz Kondracki, stomatolog, podpowiada na łamach „Rzeczpospolitej”, jak radzić sobie z bólem i różnymi schorzeniami wnętrza jamy ustnej metodami domowymi i bez użycia popularnych środków przeciwbólowych.
-
Niedomagania i uszkodzenia dziąseł – spowodowane bywają nieprawidłowym szczotkowaniem lub użyciem złej szczoteczki: o włosiu zbyt twardym czy połamanym. Zranione dziąsła są tkliwe i opuchnięte, a przedłużający się stan zapalny może prowadzić do odsłonięcia szyjek zębowych. Powoduje to nadwrażliwość zębów i reakcje bólowe na zimno, ciepło oraz kwaśne smaki.
-
Na chore, poranione dziąsła dobrze działają płukanki ziołowe o działaniu ściągająco-przeciwzapalnym, przygotowywane samodzielnie z naparów szałwii, rumianku czy kory dębu; lub kupowane jako gotowe produkty w aptece. Ulgę przynosi też papka z rozgotowanego siemienia lnianego nakładana na dziąsła palcem – działa osłaniająco na podrażnione tkanki. Olejki eteryczne z owoców cytrusowych działają odkażająco i przyspieszają gojenie ran.
-
Szybszą regenerację uszkodzonych dziąseł i ulgę w stanach zapalnych błon śluzowych (np. przy zębie mądrości) zapewni okład z miodu. Uwaga! Zęby dotknięte próchnicą będą reagować bólem na taki okład.
-
Ból zęba spowodowany ubytkiem próchnicznym – doraźnie stosuje się goździki. Jednego goździka przyprawowego należy rozgnieść i włożyć w dziurę w zębie. Zawarty w olejku eterycznym eugenol działa przeciwbólowo i antyseptyczne. Eugenol jest powszechnie stosowanym związkiem w gabinetach stomatologicznych. Charakterystyczny „zapach dentystyczny” pochodzi właśnie od eugenolu.
-
Jeśli ukruszony ząb rani policzki i język, należy wyparzonym, ostrym pilniczkiem do paznokci delikatnie lecz pewnie spiłować kant ukruszenia. Niektórzy na ostre brzegi ukruszonego zęba przykładają gumę do żucia lub skórki z chleba.
Źródło: „Rzeczpospolita”