Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 04-01-2013
Tureccy naukowcy przebadali 80 mężczyzn w wieku 30-40 lat mających zaburzenia erekcji i porównali uzyskane wyniki z wynikami otrzymanymi z badań grupy kontrolnej, która nie miała takich kłopotów zdrowotnych. Okazało się, że ponad połowa panów z grupy pierwszej miała choroby dziąseł. W grupie kontrolnej kłopoty z przyzębiem miała tylko 1/5 uczestników badania. Po przeanalizowaniu czynników takich jak styl życia, wiek, dochody, wykształcenie, okazało się, że mężczyźni, którzy cierpią na ciężkie i przewlekłe choroby przyzębia, ponad trzykrotnie częściej są narażeni na ryzyko pojawienia się kłopotów z erekcją.
Nie są znane jeszcze dokładne przyczyny tej zależności, ale naukowcy na podstawie wyników innych badań sugerują, że może być to związane z faktem, iż przewlekle choroby dziąseł mogą wpływać na rozwój chorób krążeniowych. Zaburzenia krążenia z kolei skutkują dysfunkcjami erekcji. Wiadomo również, że zarówno przewlekłe, ciężkie zapalenie przyzębia oraz zaburzenia erekcji mają wspólne czynniki ryzyka. Zalicza się do nich m.in. palenie papierosów, cukrzycę i chorobę wieńcową.
Naukowcy wskazują na to, że lekarze zajmujący się leczeniem zaburzeń erekcji powinni w procesie terapeutycznym brać pod uwagę istnienie czynnika takiego jak zapalenie przyzębia.
Źródło: Medical News Today