Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 13-10-2011
Badania radiologiczne znajdują szerokie zastosowanie w stomatologii. Zdjęcie rtg dostarcza informacji o całości uzębienia i towarzyszących mu elementach kostnych. Obrazowanie radiologiczne w szczególności przydaje się do pozyskiwania informacji o:
-
strukturze, jakości i wielkości tkanki kostnej;
-
niewidocznych dla oka strukturach ukrytych w tkankach przyzębia: torbielach, korzeniach, zębach zatrzymanych;
-
postępie procesu leczenia oraz o gojeniu się ran, które powstały w wyniku zabiegu z zakresu chirurgii szczękowej, działania implantologicznego czy protetycznego;
-
postępie zmian w tkankach przyzębia – informacje o tym uzyskuje się na podstawie cyklicznie, corocznie wykonywanych prześwietleń.
Zdjęcia pantomograficzne i celowane wykonuje się rutynowo przed wykonaniem zabiegu, czyli zanim zostaną zostaną osadzone implanty lub zanim zostanie podjęte leczenie protetyczne. W uzasadnionych przypadkach zlecane jest wykonanie tomografii komputerowej – badanie to dostarcza informacji o jakości kości oraz o wewnętrznych, poprzecznych strukturach kostnych.
Pierwsze zdjęcie radiologiczne powinno być wykonane bezpośrednio po zabiegu stomatologicznym, a później cyklicznie, np. co roku. Zdjęcie wykonane zaraz po zabiegu stanowi punkt odniesienia dla później wykonanych obrazów radiologicznych. Zdjęć rtg nie powinno się wykonywać w okresie gojenia się ran. Zalecane jest, by unikać badania radiologicznego przez 3 miesiące po zabiegu wykonanym na żuchwie oraz przez 6 miesięcy w przypadku zabiegu, który dotyczył szczęki.
Źródło: Opracowanie własne