-
Nowoczesna stomatologia wykorzystuje w diagnozowaniu chorób jamy ustnej metody sprawdzone od lat, jak np. zgłębnikowanie zębów, oraz supernowoczesne techniki i technologie z laserem, rezonansem magnetycznym, tomografem i badaniem elektrycznej aktywności komórek bakteryjnych włącznie. Nadal najczęściej wykorzystywanym elementem diagnostyki obrazowej w każdej dziedzinie stomatologii i chirurgii stomatologicznej jest zdjęcie rtg. Mikroskop to nieodłączne narzędzie pracy przy leczeniu kanałowym.
-
Diagnostyka stosowana w gabinecie dentystycznym umożliwia wykrycie choroby, określenie jej przyczyn i zasięgu oraz poznanie rozmiarów i charakteru uszkodzenia zębów. Nowoczesne metody diagnostyki obrazowej wykorzystywane są też przez protetyków, chirurgów i implantologów przy planowaniu zabiegów oraz podczas ich przeprowadzania. Zwiększa to bezpieczeństwo interwencji chirurgicznej, ułatwia przeprowadzenie zabiegu zgodnie z wytyczonym wcześniej planem i umożliwia monitorowanie działań oraz ewentualną korektę planu na bieżąco podczas zabiegu.
-
Diagnozowanie chorób jamy ustnej przebiega według następującego schematu podstawowego: stomatolog przeprowadza z pacjentem lub jego opiekunem wywiad i dokonuje oględzin jamy ustnej oraz przeprowadza podstawowe badania na miejscu w gabinecie. Jeśli na podstawie uzyskanych wyników nie można jednoznacznie określić jednostki chorobowej, zlecane są dalsze badania oraz konsultacje ze specjalistami.
-
Jama ustna jest „lustrem”, w którym odbija się zdrowie całego organizmu. Z tego powodu stomatolog na podstawie oględzin uzębienia oraz śluzówki jamy ustnej może podejrzewać istnienie wielu chorób ogólnoustrojowych, np. cukrzycy czy nowotworu, lub też znaleźć przyczynę niewyjaśnionych kłopotów z zatokami, bólów głowy, niedomagań kręgosłupa. Ani lekarz rodzinny, ani neurolog nie są w stanie zdiagnozować przyczyny tkwiącej w nieprawidłowym ułożeniu zębów w szczękach. Zrobić to może jedynie stomatolog lub ortodonta.
-
Szczególnie istotna jest diagnostyka próchnicy. Wyjątkowej uwagi wymaga wykrywanie zdradliwej próchnicy ukrytej. Dentysta diagnozując nieleczoną próchnicę czy inne pierwotne ognisko zapalne w tkankach aparatu żującego może wykryć istnienie u pacjenta choroby odogniskowej i tym samym wyjaśnić przyczynę schorzeń układu krążenia, uszkodzenia nerek czy też bólów stawowych. Szybka, trafna diagnoza może pacjentowi uratować życie. Stomatolog może też zdiagnozować chorobę po zapachu oddechu.
-
Część diagnostyki wykonywana może być w ramach ubezpieczenia w NFZ: w Polsce i za granicą. Należą tu m.in.: ocena różnymi metodami stanu i czynności jamy ustnej i uzębienia podczas wizyt kontrolnych i podczas badania stomatologicznego, zdjęcie rtg wewnątrzustne w razie potrzeby, zdjęcie pantomograficzne jeden raz w ciągu całego leczenia ortodontycznego (tylko dzieci).
-
WAŻNE: osoby, które mają wszczepione implanty zębowe muszą koniecznie powiedzieć o tym lekarzowi, kierującemu na badanie rezonansem magnetycznym lub PET-CT (pozytonową tomografią emisyjną). Implanty, które były założone przed 1995 rokiem dyskwalifikują pacjenta do przeprowadzenia tych badań. Jeśli implanty były założone po 1995 roku, badaniom tym można się poddać, ponieważ od tego czasu do wykonania wszczepów używano już innych metali. W każdym jednak przypadku o tym, czy pacjent zostanie zakwalifikowany do badania decyduje lekarz prowadzący leczenie, który decyzję podejmuje po przeprowadzeniu wywiadu.
Źródło: Opracowanie własne
SPIS TREŚCI: