Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

Osoby starsze raczej rzadko skarżą się na dotkliwy ból zęba. Dzieje się tak, ponieważ próchnica w zaawansowanym wieku charakteryzuje się nieco innymi cechami niżeli proces chorobowy dotykający osoby młodsze.
U osób starszych:
-
Próchnica daje wprawdzie ten sam obraz kliniczny co u ludzi młodszych, ale rozwija się wolniej; stosunkowo rzadko pojawia się próchnica ostra, najczęściej są to zmiany o charakterze przewlekłym.
-
Ból zębów jest rzadką przyczyną skarg. Najczęściej seniorzy narzekają na ostre krawędzie ułamanych czy ukruszonych zębów.
-
W uzębieniu stwierdza się zmiany o charakterze próchnicy zatrzymanej, czyli stanu, w którym ubytki są ciemnobrązowe lub czarne, ale wykazują charakterystyczną twardość ścian i dna.
-
Pojawia się próchnica okrężna, szczególnie w okolicach dotkniętych zanikiem tkanek przyzębia, tuż przy szyjce zębowej.
-
Próchnica korzeni to najbardziej charakterystyczny typ zmian będących skutkiem aktywności bakterii.
-
Częściej obserwuje się chorobowe zmiany w przyzębiu – wynika to z tego, że dostęp do nowoczesnych metod leczenia ubytków spowodował, iż coraz więcej ludzi w podeszłym wieku zachowuje swoje zęby, ale niestety nie można zatrzymać zmian zachodzących w tkankach żywych.
-
Zwiększona podatność na działanie czynników wywołujących próchnicę wynika m.in. z ilości i rodzaju przyjmowanych leków, zmniejszenia ilości wydzielanej śliny, zmian w pH jamy ustnej, zwiększonego odkładania się nalotu nazębnego oraz cofania się dziąseł.
Źródło: Opracowanie własne