Dziecko
Ankieta
Badanie ortodontyczne dzieci
- 17-05-2008
Dobrze, by rodzic udający się z dzieckiem na konsultację do ortodonty był świadomy tego, jak będzie przebiegała wizyta i co będzie badał specjalista. Ważne jest, by opowiedzieć o tym maluchowi – dzięki temu dziecko będzie spokojniejsze podczas wizyty: poczuje się pewniej, wiedząc, co je czeka.
Etapy badania ortodontycznego:
- Wywiad – specjalista zapyta opiekuna o przebyte przez dziecko choroby i urazy, wykonywane zabiegi, sposób odżywiania od niemowlęctwa począwszy, sposób układania dziecka do snu; spyta o skłonności do występowania wad w rodzinie, o przebieg ciąży i poród.
- Analiza rysów twarzy – polega na ocenie rysów twarzy na szerokość, długość i wysokość.
- Analiza szerokości – daje pojęcie o symetrii lub jej braku oraz o stopniu asymetryczności rysów. Wskaże też na występowanie wad zgryzu.
- Badanie profilu (długość) pozwoli wychwycić dysproporcje między poszczególnymi odcinkami twarzy, określić istnienie i stopień wysunięcia, wychylenia, przechylenia lub cofnięcia składowych twarzy (broda, nos, czoło, usta).
- Analiza wysokości umożliwi ocenę proporcji między dolnym i środkowym odcinkiem twarzy.
- Badanie wewnątrzustne – ortodonta oceni kształt zgryzu, wykształcenie i kondycję zębów, występowanie bruzd i szczelin międzyzębowych, starcia powierzchni zębów, wielkość i zdrowie dziąseł, kształt warg, poziom wilgotności w buzi; wielkość i kształt migdałków oraz języka (tutaj też ruchomość i przyczep do wędzidełka).
- Badanie łuków zębowych – pozwala na ocenę cech zwarcia łuków zębowych i wzajemne ułożenie zębów w chwili stykania się łuków. Badanie pozwala wyłapać niezgodność triad zębowych i nieprawidłowe zachodzenie zębów na siebie.
- Badanie czynnościowe – czyli analiza ruchów żuchwy: cofania i wysuwania, odwodzenia i przywodzenia oraz poruszania na boki, i obserwacja czynnościowa warg. Wychwytuje się wtedy asymetrie ruchów żuchwy lub ich nieprawidłowy tor, sprawdza działanie układu mięśniowo – stawowego twarzy oraz ocenia prawidłowość połykania.
- Badania dodatkowe – zlecane, by w dokonać pełnego rozpoznania ortodontycznego: zdjęcie rtg, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, dodatkowe pomiary części twarzy i analiza danych.
Źródło: Opracowanie własne
Inne wiadomosci w kategorii
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.