Dziecko
Ankieta
Chore zęby i tkanki jamy ustnej trzeba leczyć, ponieważ mogą stać się źródłem zakażenia dla całego organizmu. Kiedy w organizmie pojawiły się już rozsiane ogniska zapalne, samo leczenie zębów nie zażegna choroby. Leczenie chorób, w których pierwotne ognisko zapalne znajduje się w jamie istnej dziecka, wymaga współpracy przynajmniej dwóch specjalistów: pediatry i stomatologa. Lekarz poszukując ognisk zakażenia:
-
wykona standardowe badanie kliniczne, poprzedzone wywiadem: podda dziecko szczegółowym oględzinom, obejrzy wnętrze jamy ustnej i oceni stan tkanek przyzębia, dziąseł oraz barwę i wygląd zębów, palpacyjnie sprawdzi wielkość i bolesność najważniejszych węzłów chłonnych, sprawdzi reakcję miazgi na bodźce;
-
zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego – pantomograficznego lub pojedynczych zębów;
-
zleci wykonanie dodatkowych testów, które dostarczą informacji o stanie ogniska zapalnego i jego zasięgu; są to m.in. testy polegające na drażnieniu okolicy ogniska zakażenia niskonapięciowym prądem stałym lub roztworem chemicznym dichlorowodorku histaminy; testy polegające na drażnieniu ognisk zapalnych mogą być przeprowadzane jedynie wtedy, kiedy choroba odogniskowa nie ma charakteru ostrego.
Źródło: Opracowanie własne